آموزش دف

آموزشگاه موسیقی ترنگ با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کننده دوره های آموزش دف در کرج می‌باشد.

دف، یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است که پوست نازکی بر آن کشیده‌اند و با ضربه‌های انگشت می‌نوازند.

دف ایرانی شبیه به ساز دایره و کمی بزرگ‌تر از آن و با صدایی بم‌تر است.

دف حلقه‌ای از جنس چوب می‌باشد که عرض آن حدود ۵ تا ۷ سانتی‌متر و قطر آن از ۲۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. بر یکی از سطوح این ساز پوست کشیده شده و در داخل جدار چوبی آن حدود ۴۰ حلقه‌ی فلزی قرار گرفته است.

این حلقه‌ها با فواصل مساوی صدایی زنگ‌وار تولید کرده به همراه صدای اصلی ساز حالت دلنشین و ذابی را به وجود می‌آورد.

در گوشه‌ای از جدار چوبی دایره سوراخی تعبیه شده که نوازنده برای نگه‌داشتن ساز به هنگام اجرا انگشت شست خود را درون آن می‌گذارد و با بقیه‌ی انگشتان هر دو دستش بر روی سطح پوستی ساز می‌کوبد.

نوازنده در هنگام نواختن با تکان‌هایی که به ساز می‌دهد سبب لرزش حلقه‌های آویزان در جدار داخلی آن می‌گردد و از این طریق صدای زنگ‌وار، توأم با کوبش پوست به وجود می‌آورد.

هیچ‌یک از صداهای تولید شده در این ساز، ارتفاع معینی ندارند.

آموزش دف در کرج – تدریس دف در کرج – آموزش آواز در کرج – آموزش سنتور در کرج

فرآيند يادگيری ساز دف:

مانند هر ساز ديگری ابتدا هنرجو در جلسات اوليه با تئوری موسيقی و نت‌خوانی بصورت ساده آشنا شده سپس نحوه گرفتن ساز و انواع ضربه‌های مورد استفاده در دف را می‌آموزد و به تدريج با انجام تمرين‌ها مبتنی بر كتاب آموزشی دف به تدريج با ريتم‌های مختلف و تكنيک‌های مختلف دف نوازی آشنا شده فرآيند اوليه يادگيری اين ساز به نحوی كه هنرجو قادر باشد ريتم‌های ساده را چه بصورت تكی و چه بصورت هم‌نوازی با يك ساز يا آواز بنوازد كه بطور معمول حدود يكسال طول می‌كشد در نهايت داشتن چند تا شرط هست كه پيشرفت شما رو در يادگيری بيشتر می‌كند، يكی علاقه و ديگری صبر، حوصله، پشتكار و تمرين فراون.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *