آموزش نی

آموزش نی در کرج یکی از سازهای سنتی و قدیمی ایران است که در سبک‌های موسیقی سنتی و محلی به کار می‌رود. نی یک ساز بادی است که از جوانه‌های برخی از گیاهان برای ساخته می‌شود و شامل یک بدنه اصلی و چندین سوراخ برای نفوذ هوا است.

نی از جمله قدیمی ترین سازهای اصیل ایرانی است و در دسته سازهای بادی قرار می گیرد. آموزش نی در کرج در آموزشگاه موسیقی نی توسط مجرب‌ترین اساتید موسیقی تدریس می‌شود.

این ساز از یک لوله استوانه ای از جنس نی ساخته می شود و در سر تا سر آن سوراخ‌هایی وجود دارد. نی تقریبا در تمام نقاط ایران رواج دارد و با اندکی تغییرات با نامهای مختلفی نامگذاری شده است. که از آن جمله می توان به نی کوتاه، نی بلند، نی هفت بند، دوزله، قره نی و… اشاره کرد.

آموزش نی در کرج

آموزش نی در آموزشگاه موسیقی نی توسط بهترین اساتید موسیقی تدریس می‌شود. بهترین آموزشگاه آموزش نی در کرج برای آموزش نی جایی است که هنرجو به گونه ای تربیت شود.

علاوه بر نفس گیری درست و صحیح دمیدن در ساز بتواند با دقت تکنیک های نواختن را نیز اجرا نماید که در آموزش نی در کرج آموزش داده می‌‌شود. همچنین مدرس باید توانایی انتقال دانش بیان موسیقیایی در آهنگ نوازی را از روش ها و متدهای به روز را داشته باشد

مضاف بر اینکه استاد حرفه ای نی باید بتواند نواختن خلاقانه را نیز به هنرجو آموزش دهد. همچنین باید با استفاده از روش های انگیزشی و تشویقی شور یادگیری در هنرجویان نی ایجاد کرد.

برای آموزش نی در کرج، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:
 
 تهیه نی: ابتدا باید یک نی کیفی و مناسب تهیه کنید. می‌توانید از فروشگاه‌های موسیقی محلی یا آنلاین خرید کنید. سعی کنید انتخابی کنید که کیفیت صدای خوبی داشته باشد.
 
آشنایی با قسمت‌های نی: نی شامل قسمت‌های مختلفی مانند دهانه، سوراخ‌ها، و پنجه‌ها است. باید با هر قسمت آشنا شده و نحوه استفاده صحیح از آنها را بیاموزید.
 
آموزش نفس گیری: نی نیازمند تکنیک خاصی از نفس گیری است. باید یاد بگیرید که چگونه نفس بکشید و هوای لازم برای نواختن نی را تأمین کنید. می‌توانید از آموزش‌های آنلاین یا با کمک یک استاد مجرب در آموزش نی در کرج این تکنیک را یاد بگیرید.
 
 اصول نواختن نی: برای یادگیری نواختن نی، باید اصول و تکنیک‌های مربوط به نواختن را بیاموزید. این شامل تکنیک‌هایی مانند انتخاب نت، نواختن مقام‌ها، استفاده از پنجه‌ها و تزئینات موسیقی است. استادی مجرب می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.
 
تمرین منظم نی : برای بهبود مهارت‌های نوازندگی نی، باید تمرین منظم داشته باشید. تمرین روزانه و تمرکز پس از آموزش نی در کرج بر روی تکنیک‌ها و مهارت‌های مورد نیاز، به شما کمک می‌کند تا در نواختن نی پیشرفت کنید.
 
همچنین، منابع آموزشی آنلاین مانند ویدیوها، کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی نیز می‌توانند به شما در یادگیری نی کمک کنند.
 
آموزش نی در کرج

تدریس نی در کرج – کلاس نی در کرج

تدریس نی در کرج – کلاس نی در کرج در حال حاضر در اکثر آموزشگاه‌های کشور دایر است و اساتید خوب و با تجربه ای نیز در آن فعالیت دارند.

برای شروع کلاس آموزش نی در کرج، ابتدا ساز خود را با مشاوره استاد تهیه کنید. سپس مشخص کنید که به یادگیری کدام نوع از نی بیشتر علاقه دارید. استاد آموزش نی در کرج در ابتدا شیوه درآوردن صدای نی را به شما آموزش می دهد. که این کار کمی زمان بر است.

اما با تمرین و پشتکار یاد می گیرید. سپس به آموزش نتها و مشخص کردن جای آن روی ساز پرداخته و به کمک قطعات تمرینی کلاس را پیش می‌برد. در کنار این کار، استاد تدریس نی در کرج به شما قطعات و ملودی های زیبا را نیز خواهد آموخت.

آموزش نی در کرج عموما طی یک دوره 30 جلسه به صورت تدریس خصوصی موسیقی یا آموزشگاهی انجام می‌شود. و هنرجو پس از این دوره می‌تواند روی سازش تسلط نسبی پیدا کند.

اما برای دوره های پیشرفته آموزش نی در کرج و آموزش ردیف تدریس نی در کرج می توان همین دوره ها را ادامه داد تا تسلط کامل بر این ساز به وجود آید. در آموزشگاه موسیقی ترنگ در کرج تدریس خصوصی آموزش نی در کرج زیر نظر اساتید با تجربه انجام می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ٠٢٦٣٢٢٢١٥٤٩ و ۰۲۶۳۲۴۰۰۹۳۲  تماس حاصل فرمایید.

آموزشگاه نی در کرج

ویژگی‌های یک آموزشگاه برتر و خوب بسته به نوع آموزشگاه (مانند آموزشگاه موسیقی، آموزشگاه زبان، آموزشگاه ریاضی و غیره) و نیاز‌های شما متفاوت خواهد بود. اما در کل، می‌توانید به برخی از ویژگی‌های زیر در یک آموزشگاه برتر توجه کنید:

کادر آموزشی حرفه‌ای و مجرب: آموزشگاه برتر باید دارای کادری از معلمان و اساتید حرفه‌ای و با تجربه باشد که توانایی آموزش موثر و کارآمد را داشته باشند. آنها باید دارای تخصص و دانش لازم در زمینه آموزش خود باشند.

برنامه‌های آموزشی مناسب: آموزشگاه باید برنامه‌های آموزشی مناسب و با کیفیتی را برای دانش‌آموزان ارائه دهد. این برنامه‌ها باید جامع و سازنده باشند و به نیازهای دانش‌آموزان بپاسخند.

منابع و تجهیزات آموزشی: آموزشگاه برتر باید دارای منابع و تجهیزات آموزشی مناسب باشد. این شامل کتاب‌ها، نرم‌افزارها،  وسایل موسیقی و غیره می‌شود. این منابع و تجهیزات باید به‌روز و قابل دسترس باشند.

محیط آموزشی مناسب: آموزشگاه باید دارای محیطی مناسب برای یادگیری باشد. این شامل کلاس‌های آموزشی مناسب، اتاق‌های آزمایشگاهی، استودیوها، امکانات ورزشی و سایر امکانات مرتبط با نوع آموزشگاه خواهد بود.

ارزیابی و پیگیری دانش‌آموزان: آموزشگاه برتر باید دارای سیستمی برای ارزیابی و پیگیری عملکرد دانش‌آموزان خود باشد. این شامل امتحانات، مراحل پیشرفت و ارائه بازخورد مناسب به دانش‌آموزان برای بهبود عملکردشان می‌شود.

ارائه خدمات پشتیبانی: آموزشگاه برتر باید خدمات پشتیبانی مناسبی را به دانش‌آموزان و اولیاء ارائه دهد. این شامل مشاوره تحصیلی، راهنمایانتخاب رشته تحصیلی، ارتباط با والدین، پشتیبانی فنی و سایر خدمات مرتبط است.

شهرت و اعتبار: برخی آموزشگاه‌ها برتری و شهرت خود را در زمینه خدمات آموزشی اثبات کرده‌اند. شهرت و اعتبار یک آموزشگاه می‌تواند نشان دهنده کیفیت و استانداردهای بالا در آموزش باشد. در نتیجه، ارزیابی تجربه و نظرات سایر دانش‌آموزان و والدین می‌تواند در انتخاب آموزشگاه مورد نظر کمک کند.

هزینه‌ها: هزینه‌های آموزش در آموزشگاه‌ها ممکن است متفاوت باشند. برتری یک آموزشگاه بر اساس هزینه‌ها تنها نمی‌تواند سنجه‌ای برای کیفیت آموزش باشد، اما هزینه‌های منصفانه و متناسب با کیفیت خدمات ارائه شده توسط آموزشگاه می‌تواند مهم باشد.

به طور خلاصه، ویژگی‌های بهترین آموزشگاه نیازمند ترکیبی از کادر آموزشی حرفه‌ای، برنامه‌های آموزشی مناسب، منابع و تجهیزات آموزشی، محیط آموزشی مناسب، ارزیابی و پیگیری دانش‌آموزان، خدمات پشتیبانی، شهرت و اعتبار، و هزینه‌های منصفانه است. در انتخاب آموزشگاه، به نیازها و اهداف شخصی خود توجه کرده و با مراجعه به آموزشگاه‌های مختلف و مشاهده مستقیم امکانات و گفت‌وگو با مسئولین، تصمیم بهتری خواهید گرفت.

 

آموزش نی در کرج

 

ساز نی چیست؟

نی یا نی هفت بند از سازهای بادی ایرانی می‌باشد. او از دسته سازهای بدون زبانه است. ساز نی قابل کوک نیست. و نوازنده در هم‌نوازی‌ها و تکنوازی‌ها از انواع مختلف نی استفاده می‌کند. نی دارای هفت سوراخ است. و معمولا به آن هفت بند می‌گویند. عدد هفت یکی از اعداد مقدس بابلی‌ها بوده است.

بابلی‌ها به علم ستاره شناسی اهمیت بسیار می‌دادند. علوم آن‌ها با عقاید دینی همراه بوده و تصور می‌کردند. عطارد، زهره، مریخ، مشتری، زحل و آفتاب و ماه از مظاهر خدایانند. و در هر روز از هفته به ستایش یکی از خدایان  می‌پرداختند.

وسعت صدای نی دو اکتاو و نیم است. و در انواع آن با کوک‌های متفاوت، فاقد یک تا دو نت است. مانند نی «لا کوک» که فاقد نت دو، نی «سل کوک» فاقد نت سی بمل و نی «فا کوک» فاقد نت لا بمل است. نی از سازهای محلی است. و در اکثر نقاط ایران وجود دارد.

منطقه صوتی ساز نی

منطقه صوتی ساز نی به روایت روبرو است. نی پنج منطقه صوتی دارد که هر یک از آن‌ها با نحوه دمیدن هوا در نی قابل انتخاب است. این مناطق صوتی عبارتند از:

بم

نت‌های دو (دست بسته)، ر (سوراخ ۱ سر نی آزاد)، می (سوراخ ۱ و ۲ آزاد)، فا (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ آزاد)، فا# (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ آزاد)، سل (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵) لا (دست باز). نت سی در این اکتاو وجود ندارد. ولی نوازنده‌ها قادر به اجرای سی بمل با لب هستند.

 

آموزش نی در کرج

 

• اوج

دقیقاً همانند بم اما یک اکتاو بالاتر. دو نت آخر (سل و لا) با غیث مشترک است.

• غیث

نت‌های سل (دست بسته)، لا (سوراخ ۱ سر نی آزاد)، سی (سوراخ ۱ و ۲ آزاد)، دو (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ آزاد)، دو (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ آزاد)، ر (سوراخ ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵)، می (دست باز).

• پس غیث (تا فا)

دقیقاً همانند بم و اوج اما یک اکتاو بالاتر از اوج و دو اکتاو بالاتر از بم. سه نت اول (دو، ر و می) با غیث مشترک است. امکان اجرای نت آخر (لا = دست باز) معمولاً وجود ندارد و حتی نت سل نیز در نی‌های کوچک نامفهوم شنیده می‌شود.

طریقه نواختن ساز نی

طریقه نواختن ساز نی از انواع سازهای بی زبانه است. هوا از طریق نفس نوازنده از انتهای بالائی به داخل فرستاده شده و قسمت اعظم آن از نزدیکترین سوراخ باز خارج می شود. بنابراین باز و بسته شدن سوراخ ها توسط انگشتان هر دو دست نوازنده، طول هوای مرتعش و طول موج ارتعاش را زیاد و کم کرده و در نتیجه صوت، زیر و بم می شود.

این ساز را نمی توان کوک کرد. یعنی کوک آن را چنان که در سازهای زهی با پیچاندن گوشی ها میسر است. نمی توان تغییر داد. به این نسبت نمی‌توان آن‌را با ساز دیگر منطبق کرد. و از اینرو معمولاً در نقش تکنوار ظاهر می شود. نی از دسته سازهای محلی است.

تقریباً در تمام نقاط ایران رایج است. نوازندگان محلی با ابتکاری سنتی تا اندازه ای از قطع شدن صدای ساز، زمان تازه کردن نفس جلوگیری می کنند. آموزش نی در کرج را در آموزشگاه موسیقی ترنگ در کرج نزد حرفه ای ترین و برجسته ترین اساتید موسیقی بیاموزید.

 

ارتباط با آموزشگاه موسیقی ترنگ

شماره تماس : ٠٢٦٣٢٢٢١٥٤٩۰۲۶۳۲۴۰۰۹۳۲ 

تلفن همراه : ۰۹۱۰۸۸۵۹۹۰۳

اینستاگرام : tarangacademy

تلگرام : tarangacademy

آدرس: کرج، خیابان طالقانی جنوبی، نبش کوچه جمالپور،ساختمان کاج، طبقه اول، واحد چهارم.

آموزشگاه موسیقی در کرجآموزشگاه موسیقی کودک در کرج – آموزش پیانو در کرج – آموزش سنتور در کرجآموزش ویلن در کرج – آموزش قانون در کرج – آموزش گیتار بیس در کرج – آموزش عاشیقآموزش تنبک

2 پاسخ
 1. احمد عزیزی
  احمد عزیزی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خواستم بگم من دنبال آموزش نی در کرج بودم که با آموزشگاه شما آشنا شدم و به جرعت میتونم بگم شما یکی از بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج هستید که بصورت عالی این ساز رو تدریس میکنید ممنون از آموزشگاه خوبتون.

  پاسخ
 2. سرمدی
  سرمدی می گوید

  درود
  سپاس از آموزشگاه خیلی خوبتون.
  من دنبال بهترین آموزشگاه موسیقی در کرج و آموزش نی در کرج بودم که با آموزشگاه شما آشنا شدم و الان هم خیلی راضی هستم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *